Mali İşlemler

Yön Mimarlık > Mali İşlemler

MADDE 1524

Her sermaye sirketi, bir internet sitesi açmak, sirketin internet sitesi zaten mevcutsa bu sitenin belli bir bölümünü asagidaki hususlarin yayimlanmasina özgülemek zorundadir.

Yayimlanacak içeriklerin baslicalari sunlardir:
Sirketçe kanunen yapilmasi gereken ilanlar.
Pay sahipleri ile ortaklarin menfaatlerini koruyabilmeleri ve haklarini bilinçli kullanabilmeleri için görmelerinin ve bilmelerinin yararli oldugu belgeler, bilgiler, açiklamalar.
Yönetim ve müdürler kurulu tarafindan alinan; rüçhan, degistime, alim, önerilme, degisim orani, ayrilma karsiligi gibi haklara iliskin kararlar; bunlarla ilgili bedellerin nasil belirlendigini gösteren hesaplarin dökümü.
Degerleme raporlari, kurucular beyani, paylarin halka arz edilmesine dair taahhütler, bunlara ait teminatlar ve garantiler; iflasin ertelenmesine veya benzeri konulara iliskin karar metinleri; sirketin kendi paylarini iktisap etmesi hakkindaki genel kurul ve yönetim kurulu kararlari, bu islemlerle ilgili açiklamalar, bilgiler, belgeler.
Ticaret sirketlerinin birlesmesi, bölünmesi, tür degistirmesi hâlinde, ortaklarin ve menfaat sahiplerinin incelemesine sunulan bilgiler, tablolar, belgeler; sermaye arttirimi, azaltilmasi dâhil, esas sözlesme degisikliklerine ait belgeler, kararlar; imtiyazli pay sahipleri genel kurulu kararlari, menkul kiymet çikarilmasi gibi islemler dolayisiyla hazirlanan raporlar.
Genel kurullara ait olanlar dâhil her türlü çagrilara ait belgeler, raporlar, yönetim kurulu açiklamalari.
Seffaflik ilkesi ve bilgi toplumu açisindan açiklanmasi zorunlu bilgiler.
Bilgi alma kapsaminda sorulan sorular, bunlara verilen cevaplar, diger kanunlarda pay sahiplerinin veya ortaklarin aydinlatilmasi için öngörülen hususlar.
Finansal tablolar, kanunen açiklanmasi gerekli ara tablolar, özel amaçlarla çikarilan bilançolar ve diger finansal tablolar, pay ve menfaat sahipleri bakimindan bilinmesi gerekli finansal raporlamalar, bunlarin dipnotlari ve ekleri.
Yönetim kurulunun yillik raporu, kurumsal yönetim ilkelerine ne ölçüde uyulduguna iliskin yillik degerlendirme açiklamasi; yönetim kurulu baskan ve üyeleriyle yöneticilere ödenen her türlü paralar, temsil ve seyahat giderleri, tazminatlar, sigortalar ve benzeri ödemeler.
Denetçi, özel denetçi, islem denetçisi raporlari.
Yetkili kurul ve bakanliklarin konulmasini istedikleri, pay sahiplerini ve sermaye piyasasini ilgilendiren konulara iliskin bilgiler.
Birinci fikrada öngörülen yükümlülüklere uyulmamasi, ilgili kararlarin iptal edilmesinin sebebini olusturur; Kanuna aykiriligin tüm sonuçlarinin dogmasina yol açar ve kusuru bulunan yöneticiler ile yönetim kurulu üyelerinin sorumluluguna neden olur. Ceza hükümleri saklidir.
Internet sitesinin bilgi toplumu hizmetlerine ayrilmis bölümü herkesin erisimine açiktir. Erisim hakkinin kullanilmasi, ilgili olmak veya menfaati bulunmak gibi kayitlarla sinirlandirilamayacagi gibi herhangi bir sarta da baglanamaz. Bu ilkenin ihlali hâlinde herkes engelin kaldirilmasi davasini açabilir.
Internet sitesinin bu maddenin amaçlarina özgülenmis kisminda yayimlanan içerigin basina tarih ve parantez içinde “yönlendirilmis mesaj” ibaresi konulur. Bu ibareli mesaj ancak Kanuna ve ikinci fikrada anilan yönetmelige uyulmak suretiyle degistirilebilir. Özgülenen kisimda yer alan bir mesajin yönlendirildigi karinedir. Sitenin, bir numara altinda tescili ve ilgili diger husular Sanayi ve Ticaret Bakanligi tarafindan bir yönetmelikle düzenlenir.
Bu Kanun ve ilgili diger kanunlarda veya idari düzenlemelerde daha uzun bir süre öngörülmedikçe, sirketin internet sitesine konulan bir içerik, üzerinde bulunan tarihten itibaren en az alti ay süreyle internet sitesinde kalir; aksi hâlde konulmamis sayilir. Finansal tablolar için bu süre bes yildir.
Yönlendirilmis mesajlarin basili sekilleri 82 nci madde uyarinca saklanir. Internet sitesinde yer alacak bilgiler metin hâline getirilip sirket yönetimi tarafindan tarih ve saati gösterilerek noterlikçe onayli bir deftere sira numarasi altinda yazilir veya yapistirilir. Daha sonra sitede yayimlanan bilgilerde bir degisiklik yapilirsa, degisiklige iliskin olarak yukaridaki islem tekrarlanir.